AUDIOBOOK OF THE YEAR

Finalist Titles

Boys in the Trees written and narrated by Carly Simon, published by Macmillan Audio

The Girl with the Lower Back Tattoo written and narrated by Amy Schumer, published by Simon & Schuster Audio

Hamilton: The Revolution by Lin-Manuel Miranda and Jeremy McCarter, narrated by Mariska Hargitay, with the authors, published by Hachette Audio

The Underground Railroad by Colson Whitehead, narrated by Bahni Turpin, published by Penguin Random House Audio / Books on Tape

Year of Yes written and narrated by Shonda Rhimes, published by Simon & Schuster Audio

AUDIO DRAMA

Finalist Titles

Alien: Out of the Shadows: An Audible Original Drama by Tim Lebbon and Dirk Maggs, narrated by Rutger Hauer, Corey Johnson, Matthew Lewis, Kathryn Drysdale, Laurel Lefkow, Andrea Deck, and Mac McDonald, published by Audible Studios

Doctor Who: The Tenth Doctor Adventures: Death and the Queen by James Goss, narrated by David Tennant, Catherine Tate, Alice Krige, Blake Ritson, Beth Chalmers, and Alan Cox, published by Big Finish Productions

Doctor Who: The War Doctor: Only The Monstrous by Nicholas Briggs, narrated by John Hurt, Jacqueline Pearce, Carolyn Seymour, and Lucy Briggs-Owen, published by Big Finish Productions

In the Embers by Brian Price and Jerry Stearns, narrated by Robin Miles, Edwin Strout, Dean Johnson, Jacquie Maddix and a full cast; music by Mike Wheaton, published by Great Northern Audio Theatre/Blackstone Audio

The Mountaintop by Katori Hall, narrated by Aja Naomi King and Larry Powell, published by LA Theatre Works

AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR

Finalist Titles

Around the Way Girl written and narrated by Taraji P. Henson, published by Simon & Schuster Audio

Buffering: Unshared Tales of a Life Fully Loaded by Hannah Hart, narrated by Hannah Hart and Judy Young, published by HarperAudio

The Greatest: My Own Story by Muhammad Ali with Richard Durham, narrated by Dion Graham, published by Graymalkin Media

The Rainbow Comes and Goes written and narrated by Anderson Cooper and Gloria Vanderbilt, published by HarperAudio

When Breath Becomes Air by Paul Kalanithi; Foreword by Abraham Verghese, narrated by Sunil Malhotra and Cassandra Campbell, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

BEST FEMALE NARRATOR

Finalist Titles

Another Brooklyn: A Novel by Jacqueline Woodson, narrated by Robin Miles, published by HarperAudio

Be Frank with Me by Julia Claiborne Johnson, narrated by Tavia Gilbert, published by HarperAudio

The Little Red Chairs by Edna O'Brien, narrated by Juliet Stevenson, published by Hachette Audio

The Turn of the Screw by Henry James, narrated by Emma Thompson, published by Audible Studios

The Underground Railroad by Colson Whitehead, narrated by Bahni Turpin, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

BEST MALE NARRATOR

Finalist Titles

Bob Honey Who Just Do Stuff by Pappy Pariah, narrated by Sean Penn, published by Audible Studios

End of Watch by Stephen King, narrated by Will Patton, published by Simon & Schuster Audio

Jerusalem by Alan Moore, narrated by Simon Vance, published by Recorded Books

The Last Tribe by Brad Manuel, narrated by Scott Brick, published by Podium Publishing

The Purloined Poodle by Kevin Hearne, narrated by Luke Daniels, published by Kevin Hearne/ACX

Underground Airlines by Ben H. Winters, narrated by William DeMeritt, published by Hachette Audio

BUSINESS/PERSONAL DEVELOPMENT

Finalist Titles

Capital Offenses: Business Crime and Punishment in America's Corporate Age by Samuel W. Buell, narrated by LJ Ganser, published by Audible Studios

Humans Need Not Apply by Jerry Kaplan, narrated by John Pruden, published by Tantor Media, a division of Recorded Books

Shrill written and narrated by Lindy West, published by Hachette Audio

The Storyteller’s Secret written and narrated by Carmine Gallo, published by Macmillan Audio

Trekonomics: The Economics of Star Trek by Manu Saadia, narrated by Oliver Wyman, published by Audible Studios

EROTICA

Finalist Titles

The Baller by Vi Keeland, narrated by Mackenzie Cartwright and Sean Crisden, published by Tantor Media, a Division of Recorded Books

The Darkest Torment by Gena Showalter, narrated by Max Bellmore, published by Recorded Books

Eighteen (18): Based on a True Story by J.A. Huss, narrated by Ava Erickson, published by Podium Publishing

January: Calendar Girl, Book 1 by Audrey Carlan, narrated by Summer Morton, published by Brilliance Publishing

Marriage Games by CD Reiss, narrated by Sebastian York and Elena Wolfe, published by Flip City Media Inc.

Sweet Dreams by Sunny Leone, narrated by Vikas Adams and Simone Lewis, published by Novel Audio

EXCELLENCE IN DESIGN

Finalist Titles

The Adventures of Tom Sawyer by Mark Twain, design by David Drummond, published by Audible Studios

Alice’s Adventures in Wonderland by Lewis Carroll, design by Levente Szabo, published by Audible Studios

Alien: Out of the Shadows: An Audible Original Drama by Tim Lebbon and Dirk Maggs, design by James Jackson, published by Audible Studios

Geek Feminist Revolution by Kameron Hurley, design by Jessica Daigle, published by HighBridge, a division of Recorded Books

Grimm’s Fairy Tales by The Brothers Grimm, design by Divya Srinivasan, published by Listening Library

EXCELLENCE IN MARKETING

Finalist Titles

Alien: Out of the Shadows: An Audible Original Drama by Tim Lebbon and Dirk Maggs, narrated by Rutger Hauer, Corey Johnson, Matthew Lewis, Kathryn Drysdale, Laurel Lefkow, Andrea Deck, and Mac McDonald, published by Audible Studios

Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 by L. Ron Hubbard, narrated by Josh Clark, Scott Menville, Jim Meskimen, Phil Proctor, Stefan Rudnicki, Fred Tatasciore and a full cast, published by Galaxy Audio

Bob Honey Who Just Do Stuff by Pappy Pariah, narrated by Sean Penn, published by Audible Studios

The Dispatcher by John Scalzi, narrated by Zachary Quinto, published by Audible Studios

Hamilton: The Revolution by Lin-Manuel Miranda and Jeremy McCarter, narrated by Mariska Hargitay, with the authors, published by Hachette Audio

EXCELLENCE IN PRODUCTION

Finalist Titles

Alien: Out of the Shadows: An Audible Original Drama by Tim Lebbon and Dirk Maggs, narrated by Rutger Hauer, Corey Johnson, Matthew Lewis, Kathryn Drysdale, Laurel Lefkow, Andrea Deck, and Mac McDonald, published by Audible Studios

Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 by L. Ron Hubbard, narrated by Josh Clark, Scott Menville, Jim Meskimen, Phil Proctor, Stefan Rudnicki, Fred Tatasciore, and a full cast, published by Galaxy Audio

Beric the Briton by G.A. Henty. narrated by Brian Blessed, Brian Cox, Tom Baker, Honeysuckle Weeks, John Rhys-Davies, and a full cast, published by Heirloom Audio Productions

The Oedipus Plays: An Audible Original Drama by Sophocles, narrated by Jamie Glover, Hayley Atwell, Michael Maloney, Samantha Bond, Julian Glover and David Horovitch, published by Audible Studios

The Secret History of Twin Peaks by Mark Frost, narrated by a full cast, published by Macmillan Audio

A Wild Swan by Michael Cunningham, narrated by Lili Taylor and Billy Hough, published by Macmillan Audio

FANTASY

Finalist Titles

The Bands of Mourning by Brandon Sanderson, narrated by Michael Kramer, published by Macmillan Audio

The Black Prism by Brent Weeks, narrated by Simon Vance, published by Hachette Audio

The Everything Box by Richard Kadrey, narrated by Oliver Wyman, published by HarperAudio

The Hike by Drew Magary, narrated by Christopher Lane, published by Brilliance Audio

League of Dragons by Naomi Novik, narrated by Simon Vance, published by Tantor Media, a Division of Recorded Books

FICTION

Finalist Titles

America’s First Daughter by Stephanie Dray and Laura Kamoie, narrated by Cassandra Campbell, published by HarperAudio

Darktown by Thomas Mullen, narrated by Andre Holland, published by Simon & Schuster Audio

End of Watch by Stephen King, narrated by Will Patton, published by Simon & Schuster Audio

Julian Fellowes’s Belgravia by Julian Fellowes, narrated by Juliet Stevenson, published by Hachette Audio

Sister of Mine by Sabra Waldfogel, narrated by Bahni Turpin, published by Brilliance Publishing

HISTORY/BIOGRAPHY

Finalist Titles

In Harm's Way: The Sinking of the U.S.S. Indianapolis and the Extraordinary Story of Its Survivors by Doug Stanton, narrated by Mark Boyett, published by Audible Studios

Paul McCartney: The Life by Philip Norman, narrated by Jonathan Keeble, published by Recorded Books

A Time to Die by Robert Moore, narrated by Pete Cross, published by Dreamscape Media, LLC

Valiant Ambition: George Washington, Benedict Arnold, and the Fate of the American Revolution by Nathaniel Philbrick, narrated by Scott Brick, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

The Year of Lear by James Shapiro, narrated by Robert Fass, published by Tantor Media, a Division of Recorded Books

HUMOR

Finalist Titles

The Bassoon King: My Life in Art, Faith, and Idiocy written and narrated by Rainn Wilson, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

Black Man, White House: An Oral History of the Obama Years by D.L. Hughley, narrated by Keith Szarabajka, John Reynolds, Fran Tunno, Cherise Boothe, Dan Woren, P.J. Ochlan, Gregory Itzin, Paula Jai Parker-Martin, Mia Barron, Ron Butler, and James Shippy, published by HarperAudio

I’m Judging You written and narrated by Luvvie Ajayi, published by Macmillan Audio

Life and Other Near Death Experiences by Camille Pagán, narrated by Amy McFadden, published by Brilliance Publishing

You Can’t Touch My Hair: And Other Things I Still Have to Explain by Phoebe Robinson; Foreword by Jessica Williams, narrated by Phoebe Robinson, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

You’ll Grow out of It written and narrated by Jessi Klein, published by Hachette Audio

INSPIRATIONAL/FAITH-BASED FICTION

Finalist Titles

Beric the Briton by G.A. Henty, narrated by Brian Blessed, Brian Cox, Tom Baker, Honeysuckle Weeks, John Rhys-Davies, and a full cast, published by Heirloom Audio Productions

The Christmas Town written and narrated by Donna VanLiere, published by Macmillan Audio

The Dragon and the Raven by G.A. Henty, narrated by Brian Blessed, John Rhys-Davies, Helen George, Sylvester McCoy, John Bell, and a full cast, published by Heirloom Audio Productions

The Girl from the Train by Irma Joubert, narrated by Sarah Zimmerman, published by Thomas Nelson

Journey’s End by Renee Ryan, narrated by Karen Peakes, published by Brilliance Publishing

Risen: The Novelization of the Major Motion Picture by Angela Hunt, narrated by P.J. Ochlan and Alana Kerr Collins, published by christianaudio, a division of Recorded Books

INSPIRATIONAL/FAITH-BASED NON-FICTION

Finalist Titles

The Awakening of HK Derryberry by Jim Bradford and Andy Hardin, narrated by Milton Bagby, published by Thomas Nelson

Divine Collision by Jim Gash, narrated by Brandon Batchelar and Jason White, published by Oasis Audio

Forgiving My Daughter’s Killer by Kate Grosmaire and Nancy French, narrated by Kate Rudd and Nick Podehl, published by Brilliance Publishing

The Great Good Thing written and narrated by Andrew Klavan, published by Thomas Nelson

Space at the Table written and narrated by Brad Harper and Drew Harper, published by Oasis Audio

LITERARY FICTION & CLASSICS

Finalist Titles

Alice’s Adventures in Wonderland (read by Johansson) by Lewis Carroll, narrated by Scarlett Johansson, published by Audible Studios

Another Brooklyn: A Novel by Jacqueline Woodson, narrated by Robin Miles, published by HarperAudio

David Copperfield by Charles Dickens, narrated by Richard Armitage, published by Audible Studios

Homegoing by Yaa Gyasi, narrated by Dominic Hoffman, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

LaRose written and narrated by Louise Erdrich, published by HarperAudio

The Underground Railroad by Colson Whitehead, narrated by Bahni Turpin, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

MIDDLE GRADE

Finalist Titles

All Rise for the Honorable Perry T. Cook by Leslie Connor, narrated by Michael Crouch and Kathleen McInerney, published by HarperAudio

Demon Dentist by David Walliams, narrated by David Walliams, Jocelyn Jee Esien, and Nitin Ganatra, published by HarperAudio

The Enchanted Files: Hatched by Bruce Coville, narrated by a full cast, published by Listening Library

How to Train Your Dragon: How to Fight a Dragon’s Fury by Cressida Cowell, narrated by David Tennant, published by Hachette Audio

The Inquisitor’s Tale: Or, The Three Magical Children and Their Holy Dog by Adam Gidwitz, narrated by Adam Gidwitz and various, published by Listening Library

MULTI-VOICED PERFORMANCE

Finalist Titles

Les Liaisons Dangereuses: Read by the Cast of the Stage Play by Choderlos de Laclos, narrated by Dominic West, Janet McTeer, Una Stubbs, Elaine Cassidy, Adjoa Andoh, Edward Holcroft, and Morfydd Clark, published by Audible Studios

The Magic Strings of Frankie Presto by Mitch Albom, narrated by Mitch Albom, Roger McGuinn, Ingrid Michaelson, John Pizzarelli, Paul Stanley, George Guidall, and more, published by HarperAudio

Pruno, Ramen, and a Side of Hope: Stories of Surviving Wrongful Conviction by Courtney Lance and Nikki Pope, narrated by Whoopi Goldberg and Bill Kurtis, published by Post Hill Press

Small Great Things by Jodi Picoult, narrated by Audra McDonald, Cassandra Campbell, and Ari Fliakos, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

Thomas Jefferson-From Boy to Man by Jayne D'Alessandro-Cox, narrated by James Brinkley, Alexander Brinkley, and Christina Rideout, published by James Brinkley/Jayne D'Alessandro-Cox

A Wild Swan by Michael Cunningham, narrated by Lili Taylor and Billy Hough, published by Macmillan Audio

MYSTERY

Finalist Titles

Crimson Shore by Douglas Preston and Lincoln Child, narrated by Rene Auberjonois, published by Hachette Audio

The Crossing by Michael Connelly, narrated by Titus Welliver, published by Hachette Audio

A Great Reckoning by Louise Penny, narrated by Robert Bathurst, published by Macmillan Audio

The Heavens May Fall by Allen Eskens, narrated by R.C. Bray, David Colacci and Amy McFadden, published by Tantor Media, a Division of Recorded Books

IQ by Joe Ide, narrated by Sullivan Jones, published by Hachette Audio

NARRATION BY THE AUTHOR or AUTHORS

Finalist Titles

Dear Mr. You written and narrated by Mary-Louise Parker, published by Simon & Schuster Audio

The Girl with the Lower Back Tattoo written and narrated by Amy Schumer, published by Simon & Schuster Audio

In Such Good Company: Eleven Years of Laughter, Mayhem, and Fun in the Sandbox written and narrated by Carol Burnett, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

LaRose by Louise Erdrich, written and narrated by Louise Erdrich, published by HarperAudio

A Life in Parts written and narrated by Bryan Cranston, published by Simon & Schuster Audio

The View from the Cheap Seats written and narrated by Neil Gaiman, published by HarperAudio

NON-FICTION

Finalist Titles

Adnan’s Story written and narrated by Rabia Chaudry, published by Macmillan Audio

Evicted: Poverty and Profit in the American City by Matthew Desmond, narrated by Dion Graham, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

The Gene by Siddhartha Mukherjee, narrated by Dennis Boutsikaris, published by Simon & Schuster Audio

Hillbilly Elegy written and narrated by J.D. Vance, published by HarperAudio

A Million Years in a Day by Greg Jenner, narrated by Matthew Lloyd Davies, published by Tantor Media, a Division of Recorded Books

Words on the Move: Why English Won't - and Can't - Sit Still (Like, Literally) written and narrated by John McWhorter, published by Audible Studios

ORIGINAL WORK

Finalist Titles

The Adventures of Tom Stranger, Interdimensional Insurance Agent by Larry Correia, narrated by Adam Baldwin, published by Audible Studios

Alien: Out of the Shadows: An Audible Original Drama by Tim Lebbon and Dirk Maggs, narrated by Rutger Hauer, Corey Johnson, Matthew Lewis, Kathryn Drysdale, Laurel Lefkow, Andrea Deck, and Mac McDonald, published by Audible Studios

Car Talk Science: MIT Wants Its Diplomas Back written and narrated by Tom Magliozzi and Ray Magliozzi, published by HighBridge/Recorded Books

The Dispatcher by John Scalzi, narrated by Zachary Quinto, published by Audible Studios

In the Embers by Brian Price and Jerry Stearns, narrated by Robin Miles, Edwin Strout, Dean Johnson, Jacquie Maddix and a full cast, published by Great Northern Audio Theatre/Blackstone Audio

Pete Seeger: The Storm King, Vol. 2  written and narrated by Pete Seeger, edited by Jeff Haynes, published by Hachette Audio

PARANORMAL

Finalist Titles

Blood of the Earth: Soulwood, Book 1 by Faith Hunter, narrated by Khristine Hvam, published by Audible Studios

The Elementals by Michael McDowell, narrated by R.C. Bray, published by Valancourt Audiobooks in association with Blue Heron Audio

Ghost Gifts by Laura Spinella, narrated by Nicol Zanzarella, published by Brilliance Publishing

The Raven King by Maggie Stiefvater, narrated by Will Patton, published by Scholastic Audio

Staked by Kevin Hearne, narrated by Luke Daniels, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

ROMANCE

Finalist Titles

Dirty by Kylie Scott, narrated by Andi Arndt, published by Macmillan Audio

Duke of Sin by Elizabeth Hoyt, narrated by Ashford McNab, published by Hachette Audio

First Star I See Tonight by Susan Elizabeth Phillips, narrated by Nicole Poole, published by HarperAudio

Glitterland: Spires, Book 1 by Alexis Hall, narrated by Nicholas Boulton, published by Hedgehog Inc Productions

The Obsession by Nora Roberts, narrated by Shannon McManus, published by Brilliance Publishing

SCIENCE FICTION

Finalist Titles

The Book of the Unnamed Midwife by Meg Ellison, narrated by Angela Dawe, published by Brilliance Publishing

Crosstalk by Connie Willis, narrated by Mia Barron, published by Recorded Books

The Dispatcher by John Scalzi, narrated by Zachary Quinto, published by Audible Studios

Sleeping Giants by Sylvain Neuvel, narrated by a full cast, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

Star Wars: The Force Awakens by Alan Dean Foster, narrated by Marc Thompson, published by Penguin Random House Audio / Books On Tape

SHORT STORIES/COLLECTIONS

Finalist Titles

The Brink: Stories by Austin Bunn, narrated by Austin Bunn, Luke Daniels, Tanya Eby, Ralph Lister, Amy McFadden, Mikael Naramore, and Nick Podehl, published by Blunder Woman Productions via ACX

Certain Dark Things by M.J. Pack, narrated by Jacob York, published by Audible Studios

Coffee at Luke’s edited by Jennifer Crusie, narrated by Colby Elliott, published by Last Word Audio

The Collected Stories of Arthur C. Clarke by Arthur C. Clarke, narrated by Ray Porter, Jonathan Davis and Ralph Lister, published by Audible Studios

East, West by Salman Rushdie, narrated by Sunil Malhotra and Steven Crossley, published by Recorded Books

Killer Women: Crime Club Anthology #1 by Louise Millar, Alex Marwood and Tammy Cohen, narrated by Clare Corbett, Adjoa Andoh, Rachel Atkins, and Carl Prekopp, published by Audible Studios

THRILLER/SUSPENSE

Finalist Titles

Cross Justice by James Patterson, narrated by Ruben Santiago Hudson and Jefferson Mays, published by Hachette Audio

The Fall of Moscow Station by Mark Henshaw, narrated by Eric G. Dove, published by Dreamscape Media, LLC

Hidden Bodies by Caroline Kepnes, narrated by Santino Fontana, published by Simon & Schuster Audio

Home by Harlan Coben, narrated by Steven Weber, published by Brilliance Publishing

The Short Drop by Matthew FitzSimmons, narrated by James Patrick Cronin, published by Brilliance Publishing

YOUNG ADULT

Finalist Titles

The Game of Love and Death by Martha Brockenbrough, narrated by Susan Hanfield, published by Scholastic Audio

Gemina by Amie Kaufman and Jay Kristoff, narrated by Carla Corvo, Steve West and various, published by Listening Library

My Lady Jane by Cynthia Hand, Brodi Ashton, and Jodi Meadows, narrated by Katherine Kellgren published by HarperAudio

Salt to the Sea by Ruta Sepetys, narrated by Jorjeana Marie, Will Damron, Cassandra Morris, and Michael Crouch, published by Listening Library

Stalking Jack the Ripper by Kerri Maniscalco and James Patterson, narrated by Nicola Barber, published by Hachette Audio

Winter by Marissa Meyer, narrated by Rebecca Soler, published by Macmillan Audio

YOUNG LISTENERS (up to age 8)

Finalist Titles

28 Days: Moments in Black History That Changed the World by Charles R. Smith, Jr., read by Dion Graham, William Jackson Harper, Zainab Jah, January LaVoy, Robin Miles, Lizan Mitchell, Jonathan Earl Peck and Carter Woodson Redwood, published by Live Oak Media

Island Treasures: Growing up in Cuba by Alma Flor Ada, narrated by Trini Alvarado, published by Recorded Books

The Quentin Blake and John Yeoman Collection by Quentin Blake and John Yeoman, narrated by Stephen Thorne, published by Bolinda Publishing Pty Ltd

The Tale of Kitty-in-Boots by Beatrix Potter, narrated by Helen Mirren, published by Listening Library

Voice of Freedom by Carole Boston Weatherford, narrated by Janina Edwards, published by Dreamscape Media, LLC

The Wooden Prince: Out of Abaton by John Claude Bemis, narrated by Ralph Lister, published by Oasis Audio